91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 20.01.2025 r.
Imieniny: Fabian, Sebastian

„Krańce ziemi” są blisko 

Człowiek zakochany ma potrzebę opowiadania o swojej miłości. Dlatego też Ewangelia przyjęta rozumem i sercem, przynagla do dzielenia się nią. Apostołowie przekonani o tym, poszli i głosili Dobrą Nowinę aż po „krańce ziemi”. Ich dzieło nie zostało zakończone, a „krańce ziemi”, różnie rozumiane, wciąż oczekują na orędzie zbawienia. Wcale nie muszą to być miejsca odległe w znaczeniu przestrzennym. Współcześnie bowiem nie tylko istnieją miejsca, do których Słowo Boże jeszcze nie dotarło, ale i takie, do których przestało docierać. Potrzeba misji staje się również nagląca w Polsce i Europie. Miejsca, których historia jest ściśle związana z kulturą chrześcijańską, zdają się odcinać od swoich korzeni. Jest to główna przyczyna obecnych kryzysów. I to nie tylko moralnych.

 

„Krańce ziemi” to dziś także cyfrowy kontynent – Internet. Papież Benedykt XVI nauczał: „Również w świecie Internetu, dzięki któremu na milionach monitorów mogą pojawiać się miliardy obrazów na całym świecie, powinno być widoczne oblicze Chrystusa i słyszalny Jego głos, «bowiem tam, gdzie nie ma miejsca dla Chrystusa, nie ma go również dla człowieka»”.

Tak jak przed laty, gdy Pan Jezus powoływał pierwszych uczniów, tak i dziś potrzeba głosicieli Dobrej Nowiny. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Odważne przyjęcie powołania i realizacja posłania, pozwala osobiście doświadczyć i innym głosić – w każdym miejscu i na wiele sposobów – że „Przybliżyło się do was królestwo Boże”.

 

Ks. Janusz Chyła

 


 

14 lutego – św. Cyryla i Metodego, patronów Europy

Cyryl i Metody byli braćmi , z pochodzenia Grekami. Cyryl urodził się około 826 roku; Metody między 815 a 820 roku. W młodym wieku Cyryl był bibliotekarzem, zaś Metody zarządcą cesarskim w jednej ze słowiańskich prowincji. Zrezygnował jednak z urzędu, wstępując do klasztoru w Bitynii. Wkrótce dołączył do niego brat Cyryl. Odtąd dzielili wspólny los. Na żądanie cesarza Michała III wyruszyli na Krym, by rozwiązać spory religijne między chrześcijanami, Żydami i Saracenami. Następnie udali się z misją na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim. Potem jeden z uczniów św. Metodego wprowadził do tego pisma duże litery alfabetu greckiego. Pismo to nazwano cyrylicą. Z Węgier udali się do Wenecji, później dotarli do Rzymu. Pod koniec życia Cyryl wstąpił do jednego z greckich zakonów, gdzie zmarł 14 lutego 869 roku.

Metody po śmierci brata został konsekrowany na arcybiskupa Moraw i Panonii. Zmarł w Welehradzie 6 kwietnia 885 roku. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian. W roku 1980  św. Jan Paweł II ogłosił ich - obok św. Benedykta - współpatronami Europy. W  rozważaniu przed modlitwą ,, Anioł Pański” 15 lutego 1998 roku powiedział:

,, Wspomnienie świętych Cyryla i Metodego jest też dla mnie sposobnością, by przypomnieć chrześcijanom i wszystkim ludziom dobrej woli na naszym kontynencie o tym, co możemy określić jako «wyzwanie europejskie», to znaczy o potrzebie budowania Europy głęboko świadomej swojej przeszłości, gorliwie zabiegającej o realizację praw człowieka, solidarnej z narodami innych kontynentów w dążeniu do pokoju i rozwoju na skalę światową” .

 

Anna Tusznio